Syyspiirikokous asetti lähes 150 aluevaaliehdokasta

Pohjanmaan sosialidemokraatit asettivat syyspiirikokouksessaan aluevaaliehdokkaita vaalipiirin kolmelle hyvinvointialueelle. Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueelle asetettiin 62 ehdokasta, Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueelle 30 ehdokasta ja Pohjanmaan hyvinvointialueelle 55 ehdokasta.

Ehdokashankinta jatkuu edelleen. Tavoitteena on saada ehdokkaita kaikista pohjalaiskunnista. Täysi lista on kullakin alueella 73 ehdokasta. Ehdokasasettelu päättyy 14.12.2021.

ALUEVAALIT 23.1.2022

ETELÄ-POHJANMAAN HYVINVOINTIALUE – 62 ehdokasta

ALAJÄRVI:
Jukka Pekka Matintupa, kunnallisneuvos
ALAVUS:
Kaisa Javanainen, eläkeläinen
Eila Koskinen, lastenhoitaja, pääluottamusmies
Jorma Mäkiranta, haastemies
Tarja Ylimäki, perushoitaja
ILMAJOKI:
Riitta Kivimäki, herastuomari
Jari Renkola, metallimies
Marjo Takkunen, toiminnanjohtaja, sosionomi (AMK)
ISOJOKI:
Ari Kuusimäki, autonkuljettaja
ISOKYRÖ:
Erkki Kuusikko, kunnallisneuvos
KARIJOKI:               
Pentti Haaranoja, eläkeläinen
KAUHAJOKI:                                                        
Enni Einola, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja
Toivo Lyyski, yrittäjä                                                           
Anne Penttala, farmaseutti, omaishoitaja                               
Harri Takanen, huoltomies, pääluottamusmies                         
Sari Tumelius, toiminnanjohtaja
KAUHAVA:                                              
Emma Kivikangas, opiskelija                                                           
Asko Peltola, pääluottamusmies, lihanleikkaaja
Matias Peltonen, vastaava puhdistamonhoitaja                      
Mathias Pukkila, pääluottamusmies                                           
Hannele Sui-Tuomaala, erityisopettaja, psykiatrinen sairaanhoitaja
KURIKKA:
Markku Hydén, eläkeläinen                                                        
Osmo Kahari, aluetoimittaja, eläkeläinen                             
Kirsi Kandolin, yksikönjohtaja, erityisluokanopettaja             
Tarja Koskela, sairaanhoitaja, toimistosihteeri                         
Taisto Leppälä, rakennusammattimies, pääluottamusmies                 
Margit Parkkamäki, sairaanhoitaja                                                    
Voitto Parkkonen, hammasteknikko                                              
Matti Ylisaukko-oja, eläkeläinen    
LAPPAJÄRVI:                                                   
Maarit Viitala, myyjä    
LAPUA:                                                           
Tuomas Berg, laadunvalvontapäällikkö                                
Kim Lindström, pääluottamusmies                                          
Tanja Norrena, erityisopettaja, KM   
SEINÄJOKI:                                        
Anne Ahonen, terveydenhoitaja, luottamusmies                        
Niina Behm, tarkastaja, restonomi (AMK)                           
Aarne Heikkilä, maakuntaneuvos                                              
Henna Kaihlamäki, sairaanhoitaja (AMK), geronomi (AMK)              
Jukka Kalliokoski, postityöntekijä, pääluottamusmies              
Kirsti Koivisto, lääketeknikko, lähihoitaja                               
Eija Korpikoski, geronomi                                                          
Markku Lehtola, yli-insinööri                                                        
Vesa Maunuksela, sit., pääluottamusmies, lääkintävahtimestari            
Anne-Mari Mäki-Valkama, sit., sairaanhoitaja                                                    
Jari Oravasaari, eläkeläinen                                                   
Sirkka Penttilä, sairaanhoitaja, työnohjaaja                            
Arto Rautajoki, kehitysjohtaja, yhteiskuntatieteiden tohtori
Leena Riikilä, kieltenopettaja                                              
Gobinda Rijal, sairaanhoitajaopiskelija, yrittäjä                       
Riikka Rintasalo, luokanopettaja, KM                                          
Hanna Saarela, vakuutusedustaja, opiskelija                          
Sirpa Syrjälä, osastonhoitaja                                                  
Tellervo Tulisalo, sosiaalityöntekijä, YTM                                    
Tapio Varmola, korkeakouluneuvos, KT                                    
Tiina Vesapuisto, restonomi AMK                                                 
Harry Wallin, kunnallisneuvos, veturinkuljettaja                     
SOINI:
Antti Piipponen, autonkuljettaja  
TEUVA:                                               
Jaana Ilkkala, rakennusmaalari                                               
Riikka Mustonen, lähihoitaja           
VIMPELI:                                               
Aimo Huopana, lasten ja nuorten erityisohjaaja, eläkeläinen   
ÄHTÄRI:
Helena Hautakangas, terveydenhuollon opettaja                            
Kari Kivinummi, metsuri                                                              
Niina Ylinen, fysioterapeutti, personal trainer            

KESKI-POHJANMAAN HYVINVOINTIALUE – 30 ehdokasta

KANNUS:
Ari Huuki, palkkasihteeri                                                   
Mira Kannussaari, toimintaterapeutti                                            
Raimo Märsylä, eläkeläinen    
KAUSTINEN:                                                  
Markku Luomala, eläkeläinen                                                        
Matti Mustajärvi, yrittäjä                                                              
Taina Palola, henkilökohtainen avustaja                              
Miika Peltola, pääluottamusmies                                           
Salla Seppä, musiikin maisteri                                              
Annika Timonen, äidinkielenopettaja         
KOKKOLA:                                 
Tiina Autio, lastenohjaaja, perhehoitaja                            
Mehmet Batman, insinööriopiskelija                                            
Emma Haapasaari, koordinaattori                                                   
Paula Henriksen, sit., apteekkari, KTM                                             
Kicka Ilmarinen, sit., fysioterapeutti                                                  
Tiina Isotalus, ministerin erityisavustaja, HTM                        
Esa Kant, koneasentaja, eläkeläinen                              
Marko Karjalainen, LVI-asentaja, pääluottamusmies                         
Eeva-Liisa Kiiskilä, opettaja, rauhankasvattaja                             
Mauri Lahti, turbiinin valvoja, eläkeläinen                         
Ulla Ollikainen, päiväkodin johtaja, eläkeläinen                         
Sirpa Orjala, myyjä                                                                 
Jaana Pikkarainen-Haapasaari, muutoskoordinaattori, HTM                      
Satu Seppelin-Kivelä, sosiaalityöntekijä (YTM), pääluottamusmies                    
Jesper Sundström, pääluottamusmies                                          
Kristiina Teerikangas, yrittäjä, YTK                                                        
Sari-Kaarina Vähämäki, sit., FM, asianhallinnan asiantuntija             
LESTIJÄRVI:            
Satu Kinnunen, sairaanhoitaja  
PERHO:                                                 
Pauli Jylhä, metsuri, eläkeläinen                                      
Toni Syrjälä, yrittäjä                        
VETELI:                                       
Harri Pulkkinen, teollisuuspaloesimies                                     

POHJANMAAN HYVINVOINTIALUE – 55 ehdokasta

KASKINEN:
Juhani Holm, koneasentaja, eläkeläinen                              
Kari Häggblom, matkailuyrittäjä          
KRISTIINANKAUPUNKI:                                       
Anja Heinänen, eläkeläinen                                                        
Arto Kallio, autonkuljettaja                                                  
Timjami Varamäki, taiteen maisteri, museotyöntekijä                     
LAIHIA:
Minna Andrejeff, hätäkeskuspäivystäjä                                       
Jukka Harju, myyntineuvottelija                                           
Jenna Pääskynen, lähihoitajaopiskelija                                        
Vilho Tekoniemi, metsuri, eläkeläinen                                         
LUOTO:
Bernhard Bredbacka, pensionerad brandman                                   
Andreas Kronqvist, fastighetsinventerare                                  
Lena-Maria Lind, båtbyggare 
MAALAHTI:                                                        
Jari Niemelä, IKT-pedagog                                                    
Ralf Runonen, verkställandedirektör                                      
Emina Vardo, förvaltningssekreterare                                  
MUSTASAARI:
Anne-Mari Hiivanainen, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja 
Martti Suomi, toimitsija, kokki                                                 
NÄRPIÖ:
Peter Sjökvist, kvalitetsgranskare, närståendevårdare                 
PEDERSÖRE:
Elisabeth Björklund, merkonom, pensionär                                     
Elin Härmälä, ekonom 
PIETARSAARI:                                                             
Lars Björklund, pensionär                                                         
Annkika Hautala, utvecklingsplanerare, kehittämissuunnittelija             
Ulla Hellén, oikeusapusihteeri, eläkeläinen                         
Simon Holmstedt, verkställande direktör                                      
Kari Koskela, pelastusjohtaja, emeritus                               
Sven-Olof Nordlund, närståendevårdare, pensionär                         
Mervi Rantala, graafinen suunnittelija                                     
VAASA:
Oili Airaksinen-Rajala, myyntineuvottelija, herastuomari
Sari Ala-Heikkilä, päätoiminen työsuojeluvaltuutettu, lähihoitaja                      
Pirjo Andrejeff, hallintosihteeri, eläkeläinen                           
Kim Berg, kansanedustaja, riksdagsledamot                    
Sanna Halonen, sosionomi (AMK)                                              
Aira Helala, pääluottamusmies, palveluvastaava                      
Camilla Helsing-Isaksson, socialarbetare                                                   
Ralf Holmlund, pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu         
Jarmo Hällmark, mielenterveyshoitaja, mentalvårdare, luottamusmies, förtroendeman
Kirsti Ikola, kauppatieteiden maisteri, eläkeläinen    
Kurt Jäntti, eläkeläinen                                                       
Jorma Kivimäki, kaupunginvaltuutettu, eläkeläinen    
Tuija Kivioja, sosionomi (YAMK)                                            
Marjatta Kiviranta, hoitaja, eläkeläinen                                          
Seppo Korpi, eläkeläinen                                                       
Antti Koski, kauppatieteiden maisteri, ekon. magister         
Esa Makkonen, tarkastaja                                                           
Arja Miettinen, kuntosaliohjaaja, hoitaja                                 
Matias Mäkynen, kansanedustaja, riksdagsledamot                     
Hamid Sadiki, lähetti                                                                  
Antonio Teca, asiakaspalvelija                                                 
Maria Tolppanen, toimittaja, eläkeläinen                                     
Pia Vuoto, insinööri, YAMK          
VÖYRI:                                       
Ann-Louise Holmblad, närvårdare, lähihoitaja                                    
Jukka Vuorinen, yrittäjä                      
UUSIKAARLEPYY                                         
Anna Caldén, socionom (YH)                                                   
Ronny Ingman, pälsfarmare, ingengör                                     
Mikael Överfors, processkötare